Komunikat o błędzie

  • Warning: include(/home/tradytor/ftp/drupal7/mapy/gisek/style/style_tabel/css.php): failed to open stream: No such file or directory in include() (line 1819 of /home/tradytor/ftp/drupal7/includes/common.inc).
  • Warning: include(): Failed opening '/home/tradytor/ftp/drupal7/mapy/gisek/style/style_tabel/css.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php:/usr/share/pear') in include() (line 1819 of /home/tradytor/ftp/drupal7/includes/common.inc).
  • Notice: Undefined index: y3b47293 w include_once() (linia 1 z /home/tradytor/ftp/drupal7/sites/all/themes/at-commerce/template.php).

Projekt inwentaryzacji płockich bunkrów.

Większość z nas przejeżdża czy przechodzi obok nich nawet nie wiedząc o ich istnieniu, lub po prostu nie wie co to jest. Ot kawałek betonu, mały, niepozorny, podobny do studzienki kanalizacyjnej czy deszczowej. Tak naprawdę ten szary beton to pamiątka i świadek drugowojennej historii Płocka i okolic. Dlaczego więc nie zwrócić uwagi szerszej grupy odbiorców na te relikty przeszłości? Wśród wielu fortyfikacji jakie się jeszcze na terenie kraju zachowały nie są to obiekty spektakularne, ale są „nasze” i na wyciągnięcie ręki.

Pomysł inwentaryzacji poniemieckich umocnień otaczających Płock nie jest nowy. Jedną z pierwszych prób podjęło Stowarzyszenie Ekologiczno-Historyczne „Mazowsze Płockie” a konkretnie Tadeusz Żukowski i Sławko Gajewski. Ze względu na różne koleje losu, wiedza pozyskana podczas tamtej próby nie została utrwalona nigdzie poza pamięcią uczestników.
Teraźniejszą próbę zmierzenia się z problemem podjęło Stowarzyszenie Tradytor, na hasło „rzucone” przez Krzyśka Zadrożnego na łamach forum. Tym bardziej że od jakiegoś czasu trwała już na ten temat dyskusja, a baza wiedzy o płockich „tobrukach” systematycznie się powiększała. Brakowało tylko usystematyzowania, które z „kopyta” ruszyło pod sam koniec zeszłego roku, materializując się sylwestrową wycieczką po paru betonowych obiektach. Dość powiedzieć że ostatnio na bunkrowe łowy wyruszyło siedem osób.

Strona którą właśnie przeglądasz jest wynikiem tych działań. Większość obiektów jest już zlokalizowana, co nie znaczy że wszystkie, więc z czasem będą się one pojawiać na stronie.