Archiwum artykułów z roku 2019

Suwalski Park Krajobrazowy - trasa rowerowa

Odwiedzającym Suwalszczyznę chciałbym zaproponować do zwiedzenia Suwalski Park Krajobrazowy. Szczególnie polecam napompować dętki w kołach od roweru, (oczywiście gdy nadejdzie sezon) zabrać ze sobą aparat fotograficzny i możliwie pojemną kartę pamięci. Krajobraz zachęca do robienia wielu zdjęć, a konfiguracja terenu do długich rowerowych wypraw. Malownicze dróżki wiją się między jeziorami, oplatają pagórki, wspinają się często stromymi podjazdami dając za to możliwość długich zjazdów i podziwiania polodowcowych, rozmaitych krajobrazowych ciekawostek, właściwych miejscami raczej obszarom pogórza, tak na pierwszy rzut oka. Do tego czyściutkie jeziora, sporo historycznych pozostałości, spokojna okolica – sama radość. Będę pisał w formie takiego „opisu z przewodnika”, trasa okazała się bowiem bardzo atrakcyjna, choć nie planowana a ustalana na bieżąco. Tym bardziej utrwalenie jej jako propozycji wycieczki wydaje się zasadne.

Czytaj więcej...
11 listopada 2019 - spacer po Lasach Okalewskich

Do bardzo udanych zaliczymy spacer który z racji świetnej pogody, miłego towarzystwa i przy dobrym humorze zaliczyliśmy przy tegorocznym Święcie Odzyskania Niepodległości. Owocne okazały się poszukiwania leśnych grobów w okolicach Okalewka - znaleźliśmy miejsce pochówku najprawdopodobniej lokalnych partyzantów, bądź straceńców poległych z rąk niemieckich zbrodniarzy pod koniec okupacji, w 1944.

Czytaj więcej...
Rocznica Września 1939 - porządkowanie grobu żołnierskiego

Odnowienie grobu żołnierza poległego we wrześniu 1939 przypadło na 80 rocznicę ataku Niemiec na Polskę. Okazało się że ten zbrodniczy najazd zdeterminował historię na dziesięciolecia. Niemcy i Rosjanie zepchnęli nas na granicę egzystencji, zniszczyli, splądrowali i rozkradli nasz kraj, wymordowali miliony Polaków. Nie ponieśli żadnych konsekwencji. Niemiecki walec którego nasi dziadkowie doświadczyli podczas walk we wrześniu 1939 - stał się jednak, nawet w całej swej zbrodniczej emanacji, jedynie preludium do totalnego wyniszczenia Narodu Polskiego podczas kolejnych, czarnych lat krwawej, niemieckiej okupacji. Zachodni sojusznicy nie chcieli wiedzieć zbyt wiele o zbrojnym oporze Polaków. Umniejszali rolę żołnierza polskiego w zwycięstwie nad Niemcami - tym bardziej łatwo było im w 1945 rzucić Polskę na pastwę sowieckiej Rosji.

Czytaj więcej...
Sierpc - porządkowanie grobu żołnierskiego

Święto Wojska Polskiego, a jak wygląda grób żołnierza polskiego na sierpeckim cmentarzu? Zarośla, śmieci, syf. Najbardziej dziękuję kretynowi, który wywalił na grób kupę gruzu. 27 letni chłopak zginął w obronie ojczyzny, ale to nie istotne, najlepiej żeby jego grób zginął pod kupą śmieci. Wstyd i hańba miastu i jego mieszkańcom, którzy zajmują się bardziej homodewiantami, czakramami i innymi głupotami, a nie obchodzi ich pamięć o własnej historii.

Czytaj więcej...
Mapy Tradytora

Na mapach Tradytora pojawiła się nowa warstwa "niemieckie obozy i więzienia". Dotyczy ona okupacji 1939-1945 i została sklasyfikowana w grupie "II wojna światowa". Dane o lokalizacji głównie obozów pracy pochodzą z informacji zebranych z różnych źródeł, choć przeważa opracowanie Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939-1945 PWN 1979. Udało się również uporządkować i przedstawić na mapie zbiór obiektów zebrany za pośrednictwem forum Tradytora. Zapraszamy do korzystania, mamy nadzieję, że opublikowany zasób posłuży lepszemu poglądowi na tematykę powszechnych niemieckich represji wobec Polaków i niewolniczej pracy przymusowej podczas okupacji.

Czytaj więcej...
Sierpc - porządkowanie grobu żołnierskiego

Na święta odszykowaliśmy miejsce spoczynku jednego z wielu Polaków, którzy swe młode życie oddali walcząc z niemieckim napadem we wrześniu 1939, o których niestety mało kto dziś pamięta. Świadczy o tym fatalny stan zachowania wielu mogił, grobów i kwater z okresu wojny i okupacji. Honor kazał młodzieży wychowanej w duchu odzyskanej niepodległości bić się z wrogiem, z obawy o ponowną utratę tej najcenniejszej, upragnionej przez pokolenia, zmartwychwstałej Ojczyzny. Dziś często nie mamy honoru, czasu, chęci choćby zadbać o pamięć o tych dzielnych ludziach. Wiele pracy przed nami, nie traćmy czasu na jałowe spory, czas na pamięć i szacunek, nie tylko dla poległych ale dla nas wszystkich nawzajem. Niech to będą świąteczne życzenia od TRADYTORA. Pamięć to twarda skała, na której jeszcze stoi nasz Naród. Pamiętajmy o bohaterach! Nie tylko od święta.

Czytaj więcej...
Opuszczona kraina lasów, jezior i łąk - Rogowo, Likiec, Sosnowo, Łąkie

Pogranicze województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, szczególnie na leśnych stykach, między Sierpcem a Rypinem to rubież w znacznej części jeszcze nieprzekształcona przez działalność ludzką. Peryferyjne położenie względem ośrodków przemysłowych, występujące w przewadze słabe grunty - często zajęte przez las, oraz względy historyczne zabezpieczyły ten skrawek Pojezierza Dobrzyńskiego przed nadmiernym ucywilizowaniem. Mało tego, w ostatnich dziesięcioleciach regres demograficzny na wsi, wyludnienie dotychczas zamieszkałych osad, zanik wypasu bydła - wszystko to doprowadziło do powtórnego zdziczenia tej malowniczej krainy. W efekcie powstałej swobody, przyroda rozwija się dość śmiało, mamy tu dostatek ptactwa i zwierzyny łownej, o czym można się przekonać spacerując po lesie.

Czytaj więcej...
Więzienie i miejsce zbrodni - Sierpc

Obchodzimy dziś ważną rocznicę. 74 lata minęły od tragicznych wydarzeń w Sierpcu. Pamiętna noc z 19 na 20 stycznia 1945 miała w Sierpcu wiele zmienić. Jedni liczyli na wyzwolenie spod bata niemieckich ciemiężycieli. Inni wiedzieli, że wojna nie kończy się, a do bram puka nowy, rosyjski okupant. Tak jak w całej naszej ojczyźnie, po nocy, która trwała prawie 64 okupacyjne miesiące, miał nie wstać nowy, radosny dzień.

Czytaj więcej...