Ostatnio na forum
Mapy
Aktualności
1 / 4
Zostań w domu i wędruj z nami wirtualnie

Gdy za oknem wirus i niepogoda, warto zostać w domu i na stronach TRADYTORA rozejrzeć się po okolicy. Od lat na forum przybywa ciekawych informacji o lokalnych perełkach przyrodniczych, zabytkach architektury, miejscach historycznie ważnych. Zakaz wychodzenia z domu to dobry czas na wirtualne odwiedziny miejsc które opisywaliśmy i fotografowaliśmy, wspominanie naszych wypraw, prześledzenie szlaków rowerowych i przypomnienie zastanych w terenie ciekawostek. Może jest to moment na uzupełnienie niektórych wątków, jeśli czytelnicy mają informację i chęć żeby się nimi podzielić.

Czytaj więcej...
2 / 4
Suwalski Park Krajobrazowy - trasa rowerowa

Odwiedzającym Suwalszczyznę chciałbym zaproponować do zwiedzenia Suwalski Park Krajobrazowy. Szczególnie polecam napompować dętki w kołach od roweru, (oczywiście gdy nadejdzie sezon) zabrać ze sobą aparat fotograficzny i możliwie pojemną kartę pamięci. Krajobraz zachęca do robienia wielu zdjęć, a konfiguracja terenu do długich rowerowych wypraw. Malownicze dróżki wiją się między jeziorami, oplatają pagórki, wspinają się często stromymi podjazdami dając za to możliwość długich zjazdów i podziwiania polodowcowych, rozmaitych krajobrazowych ciekawostek, właściwych miejscami raczej obszarom pogórza, tak na pierwszy rzut oka. Do tego czyściutkie jeziora, sporo historycznych pozostałości, spokojna okolica – sama radość. Będę pisał w formie takiego „opisu z przewodnika”, trasa okazała się bowiem bardzo atrakcyjna, choć nie planowana a ustalana na bieżąco. Tym bardziej utrwalenie jej jako propozycji wycieczki wydaje się zasadne.

Czytaj więcej...
3 / 4
11 listopada 2019 - spacer po Lasach Okalewskich

Do bardzo udanych zaliczymy spacer który z racji świetnej pogody, miłego towarzystwa i przy dobrym humorze zaliczyliśmy przy tegorocznym Święcie Odzyskania Niepodległości. Owocne okazały się poszukiwania leśnych grobów w okolicach Okalewka - znaleźliśmy miejsce pochówku najprawdopodobniej lokalnych partyzantów, bądź straceńców poległych z rąk niemieckich zbrodniarzy pod koniec okupacji, w 1944.

Czytaj więcej...
4 / 4
Rocznica Września 1939 - porządkowanie grobu żołnierskiego

Odnowienie grobu żołnierza poległego we wrześniu 1939 przypadło na 80 rocznicę ataku Niemiec na Polskę. Okazało się że ten zbrodniczy najazd zdeterminował historię na dziesięciolecia. Niemcy i Rosjanie zepchnęli nas na granicę egzystencji, zniszczyli, splądrowali i rozkradli nasz kraj, wymordowali miliony Polaków. Nie ponieśli żadnych konsekwencji. Niemiecki walec którego nasi dziadkowie doświadczyli podczas walk we wrześniu 1939 - stał się jednak, nawet w całej swej zbrodniczej emanacji, jedynie preludium do totalnego wyniszczenia Narodu Polskiego podczas kolejnych, czarnych lat krwawej, niemieckiej okupacji. Zachodni sojusznicy nie chcieli wiedzieć zbyt wiele o zbrojnym oporze Polaków. Umniejszali rolę żołnierza polskiego w zwycięstwie nad Niemcami - tym bardziej łatwo było im w 1945 rzucić Polskę na pastwę sowieckiej Rosji.

Czytaj więcej...